Umělý kámen, stejné jako přírodní kámen má své klíčové vlastnosti a vhodná využití. Vždy je potřeba vyhodnotit vhodnost nebo nevhodnost pro konkrétní projekt.
Typů umělého kamene existuje celá řada. Jeho specifika se mohou lišit u jednotlivých výrobců a každý má své výhody a nevýhody. Pojdmě si to trochu rozebrat.
Umělý kámen (někdy také technický kámen, konglomerovaný kámen či tvrzený kámen) je, zjednodušeně řečeno, ve valné většině "rozemletý" příprodní kámen, písky, skla, nějaká barviva a pojiva, a to vše je spojeno za vysokého tlaku a teploty. Jako pojivo jsou většinou využívány pryskyřice, cementy a podobně. Jednotlivé druhy umělého kamene se mohou lišit tvrdostí, pružností, maximálními rozměry desek a teplotní odolností a samozřejmě dostupnými dekory.
Na teplotní odolnost umělého kamene je potřeba si obecně dát pozor. Zejména při použití umělého kamene na pracovní kuchyňské desky. Může se vám stát, že desku z umělého kamene poškodíte například pánví s rozpáleným tukem. Většina umělých kamenů by měla bezproblému zvládnout hrnec s horkou vodou, u pánve s omastkem, který může mít výrazně vyšší teplotu, už může nastat problém a můžete desku poškodit. Pozor dejte také na poškrábání a mechanické poškození neopatrnou manipulací například s nožem.
Umělý kámen rádi používají ve svých návrzích zejména architekti, protože je "předvídatelný". Každá deska určitého typu a výrobce bude mít vždy stejnou kresbu a můžete se na to spolehnout. Tzn. pokud chcete aby výsledek vypadal přesně takto, při použití umělého kamene to máte zaručeno. Vyberete kresbu z katalogu a víte, že bude vypadat přesně jako na fotografii.
V některých případech může být také výhodou delší rozměr v jednom kuse, který je konkrétní výrobce umělého kamene schopen vylisovat a jeho dostupnost. Vyberete si z katalogu, objednáte a do určitého data jej budete mít. U přírodího kamene se může stát, že budete déle vybírat nebo čekat na vhodný blok a kresbu, která vás zaujme a bude vyhovovat vašim potřebám.
Cenově je v podstatě jedno, zda se rozhodnete pro přírodní nebo umělý kámen. Ceny přírodního kamene mají obrovský rozptyl. Záleží na typu kamene, jeho dostupnosti nebo naopak nedostupnosti, kvalitě, exkluzivitě kresby konkrétního bloku a desek, atd.. Obecně se dá říci, že nejlevnější přírodní kameny budou levnější než kámen umělý. Ceny umělého kamene budou nejčastěji srovnatelné s takovým středním cenovým pásmem kamene přírodního, tedy v rozpětí zhruba 3 - 7 tisíc korun za metr čtvereční. Často bude umělý kámen dokonce dražší než přírodní kámen vhodný pro danou realizaci. Pak už opravdu záleží na vašem konkrétním vkusu.
Rádi vám pro váš projekt dodáme umělý i přírodní kámen. Už jen proto, že je to přírodní materiál, staletími ověřený, luxusní a nadčasový. V případě žuly pak kámen s nedostižnou tvrdostí, nenasákavostí, prakticky neomezenou teplotní odolností a naprostou bezúdržbovostí. Zkrátka, vhodně použitý přírodní kámen vás určitě přežije a vždy vnese do interiéru kousek nefalšované přírody.
Pokud ale přihlédnete ke specickým vlastnostem umělého kamene a budete se podle toho k němu chovat, bude vám také velmi dobře sloužit dlouhá léta.