Rozhodli jste se obohatit svůj domov o přírodní kámen. Udělali jste skvělou volbu. Důležitý je nejen výběr konkrétního typu přírodního kamene, ale také co nejpřesnější výpočet jeho množství, které potřebujete zakoupit. Ideálně, aby vám nic nezbylo a aby nebylo potřeba nic dokupovat.
Důkladně změřte plochu
Prvním krokem je změření plochy, kterou chcete přírodním kamenem obkládat nebo dláždit. Kámen může být pravidelný nebo nepravidelný. Pro venkovní dlažbu se většinou používá kámen nepravidelný, který je zpravidla skládán na palety do vrstev. Proto je potřeba počítat s mezerami, které mezi jednotlivými kameny vznikají. Mezery mohou být od 1 cm do 10 cm, při výpočtu doporučujeme pracovat s průměrnou hodnotou kolem 5 cm.
Při pokládce kamene o běžné tloušťce se doporučuje šíře spáry cca 2-3 cm. Takto velká spára je vhodná pro použití standardních cementových spárovacích hmot. Doporučujeme tedy nakoupit cca o 20 % kamene na m2 více. Důležité také je, že šíře spáry by měla odpovídat její hloubce. Pokud se rozhodnete pro jiný technologický postup, doporučujeme přečíst návod, jehož součástí by mala být i doporučena šířka spáry.
Záludnosti výpočtů u nepravidelného kamene
Většina seriózních prodejců při prodeji nepravidelného přírodního kamene s těmito mezerami počítá a dle toho upravuje finální cenu za paletu. Zákazník se tedy nemusí bát, že společně s kamenem nakupuje „vzduch“. Cena za 1 m2 u pravidelného kamene beze spár je logicky vyšší než u nepravidelného.
Nepravidelný kámen má ještě jednu „nevýhodu“, a tou je jeho proměnlivá tloušťka. Proto zde většinou nepomůže ani prodej podle váhy. Vždy hrozí větší či menší odchylky. Pro zjednodušení – u stejné plochy přírodního kamene je u kamene s tloušťkou 2 cm poloviční váha než u kamene o tloušťce 4 cm.
U pravidelného kamene počítejte s prořezy
Ačkoliv pravidelný kámen lze poměrně přesně změřit, přesto doporučujeme nakupovat jej s rezervou, ideálně 5 až 10 %. I zde samozřejmě záleží, jak moc se bude kámen před pokládkou mechanicky upravovat. Při dláždění nebo obkládání složitějších ploch se jen těžko vyhnete prořezům.
Odhad množství kamenné drtě
U drceného kameniva či oblázků je potřeba změřit plochu a výšku vrstvy, která se bude zavážet.
Příklad výpočtu obsypu fasády rodinného domu:
Rozměry plochy: délka 13 m, šířka 1 m, výška zásypu 15 cm, kamenné drtě o frakci (velikosti) 12 mm.
Nejprve spočítáme objem této plochy – 13 m × 1 m × 0,15 m = 1,95 m3.
Následně objem vynásobíme váhou 1 m3 vybrané frakce. V našem případě má kamenná drť s frakcí 12 mm váhu 1,6 t na 1 m3.
Nyní stačí jednoduchý výpočet 1,95 m3 × 1,6 t = 3,12 t. Celkem tedy budeme potřebovat 3,12 tuny drtě. Riziko nutnosti další případné dovážky eliminujeme nákupem 10% kameniva navíc.
Datum zveřejnění: 25.02.2021