Přírodní kámen při odborné údržbě, kterou doporučí nebo provádějí profesionálové, vydrží v exteriéru nebo interiéru po celé generace, aniž by se výrazně změnil jeho přirozený vzhled a vlastnosti. Základní údržbu a čištění kamene lze provádět i svépomocí, je však důležité se přitom vyvarovat chyb, které mohou napáchat více škody než užitku.
Jaké jsou ty nejčastější ?
1.Čištění octem
Je nutné používat čisticí prostředky určené na přírodní kámen. Vždy by měly mít hodnotu pH 7 (neutrální ) Některé kameny jako mramor, travertin nebo vápenec reagují nepříznivě s octem, protože je kyselý. Odolnější kameny, jako například žula, sice tak náchylné na poškození nejsou, nevhodné chemické prostředky nebo ocet mohou však nevratně poškodit tmel a impregnaci na povrchu kamene.
2.Použití hrubých materiálů a nástrojů
Na rozleptané skvrny nebo škrábance nelze používat smirkový papír, nebo kartáč, ty se totiž chovají ke kameni jako brusivo. Skvrn a rýh je možné se bez následku zbavit jedině vyleštěním a celkovou obnovou kamene, kterou provede odborná firma. Běžné denní čištění stačí provádět pouze měkkým hadříkem.
3. Nevyužívání prachového mopu
Drobné prachové částice nebo malá zrnku písku sice nejsou téměř vidět, ale na kamenné podlaze nebo pracovní desce dokážou napáchat řadu škod – oděry a škrábance. Rýhy nelámou světlo a i když bude podlaha čistá, bude působit nudným dojmem, protože ztratí svůj lesk. Kamenné povrchy je tedy vhodné pravidelně v kratších intervalech (alespoň obden) ošetřovat mopem na prach. Každý týden se pak doporučuje umýt podlahu neutrálním čističem.
4. Nechráněné prostory s rušným provozem
V rušných provozech s kamenným povrchem, které nejsou nijak chráněny, se do místnosti zanášejí částečky bahna, štěrku, písku, které způsobují oděr. Jednoduchou ochrannou před poškrábáním kamenné podlahy v rušných provozech je umístění čisticí rohože před a za dveře.
5. Neprovádění pravidelné impregnace
Aby se dosáhlo co nejlepšího efektu při údržbě přírodního kamene a ten si tak zachoval svou přirozenou krásu co nejdéle, je důležité provádět jeho pravidelnou ochrannou impregnaci. Nejlepších výsledků se přitom dosahuje využitím služeb profesionálů. Doporučená frekvence pravidelné odborné impregnace je jednou za tři až pět let. V prosvětlenějších prostorech s více okny pak jednou ročně. Pokud si majitelé domů a bytů provádějí impregnaci sami, je nutné se předtím ujistit, že použijí impregnační prostředek na bázi rozpouštědla.
Datum zveřejnění: 20.11.2019