Mramor, neboli také krystalický vápenec, je vápenec či dolomit, který byl metamorfován za vysoké teploty a tlaku. Mramor je z 95% tvořen kalcitem, dolomitický mramor pak dolomitem. Nejčastější barvou mramoru je bílá, ale jeho barvu mohou ovlivnit příměsi dalších hornin, mezi které může patřit hematit, grafit, jílová hmota či limonit. Mramor bývá hruběji zrnitý než klasický vápenec.
Vlastnosti Mramoru
Jak jistě víte, krásu mramoru oslavovaly již antické národy, které tento materiál používaly pro výrobu plastik a chrámů. Mramor se velmi dobře opracovává a je relativně izotopní a homogenní. Lom světla jeho povrchem vyvolává voskový vzhled a pocit živosti. Jeho tvrdost se dle Mohsovy stupnice pohybuje kolem 3. a 4. příčky a je tedy měkký až polotvdý. Mramor má nízkou poréznost a je odolný vůči teplotám. Není vhodný pro použití na podlahy kvůli své nízké odolnosti proti oděru.
Barevné variace
Právě barevné variace mramoru jsou tím nejpůsobivějším na tomto nerostu. Příměsi kalcitu totiž dokáží vykouzlit neuvěřitelné barvy a mramorování kamene, které skvěle vyniká hlavně v interiéru. Život barvy a kresby vdechne mramoru až povrchová úprava leštěním, po které se projeví právě kouzlo mramoru. Český mramor má nejčastěji písčité až načervenalé zbarvení. Mramory dovážené ze zahraničí vynikají celou škálou barevných variací a textur.
Využití Mramoru
Díky svým vlastnostem a barevné rozmanitosti se mramor těší oblibě v mnoha oblastech. Nalezneme jej ve stavebnictví, je využíván k dekorativním či uměleckým účelům. Kameníky je velice oblíben, a proto jej používají pro zakázkovou i sériovou výrobu širokého spektra produktů do interiéru i exteriéru. Nejčastěji je využíván na:
- Kuchyňské a pracovní desky či stoly
- Obklady
- Schody a parapety
- Pomníky a náhrobní kameny
- Dekorace