Jaké materiály je vhodné v koupelně použít a které nikoliv? Většina z nás řeší koupelnu klasickým keramickým obkladem, který mnohdy nahrazuje dekor kamene. Proč ale v koupelně nepoužít přírodní kámen? Má přece výjimečný vzhled, je velmi odolný i dobře dostupný.
Kámen společně s dřevem patří mezi nejtradičnější přírodní materiály, který se dá použít i v koupelně, a to nejen jako dlažbu na podlahu. Ve starověku se jednalo o materiál pro vyvolené a tento punc si například takový mramor udržel dodnes. Dnes je jeho dostupnost výrazně vyšší a paleta druhů, barevných kombinací a kreseb takřka nekonečná. Navíc přírodní kámen se pyšní i skvělými vlastnostmi. Pro využití v koupelnách je tedy tento přírodní materiál jako dělaný.
Odolnost, exklusivita a styl
Koupelna je totiž místností se specifickým mikroklimatem. Kvůli permanentní vlhkosti v ní mohou některé materiály velmi rychle degradovat, a proto je zapotřebí volit ty materiály, které jsou vůči vlhkosti nejodolnější.
Další výhodou použití přírodního kamene v koupelně je jeho určitá exkluzivita a styl, který do interiéru přináší. Každý kámen je naprostým originálem a na lomu bude vypadat vždy trochu jinak. Díky tomu bude i vaše koupelna unikátní a jako žádná jiná. Využitím přírodního kamene v koupelně navíc automaticky zvyšujete hodnotu celé nemovitosti, a tak nezapomeňte na svou kamennou koupelnu náležitě upozornit, pokud budete nemovitost prodávat. Samozřejmě platí to i pro jiné části interiéru i exteriéru, kde je použít přírodní kámen.
Kámen lze pokládat na podlahy, můžete jím obkládat stěny, nebo jej použít coby umyvadlovou desku. V koupelně se nikdy neztratí ani kamenné detaily a nejrůznější doplňky. Velmi dobře si rozumí v kombinaci se dřevem, které určitým způsobem rozbíjí tíhu a masivnost, kterou do interiéru kámen přináší. Lze jej však kombinovat také s keramikou či mozaikou. Navíc si své místo najde v koupelně pojaté tradičním způsobem, tak i v koupelně ryze moderní.
Volte dobře
Při výběru kamene je ovšem nutné myslet na několik věcí. Je důležité volit takový kámen, který má co nejmenší pórovitost, a i tak kámen náležitě ošetřit tak, aby se zamezilo průniku vody. Ta by totiž mohla způsobit poškození kamene. To platí především o kameni, kterým budete obkládat stěny a podlahy a který přijde například i do sprchového koutu.
Ideální volbou je již zmíněný mramor, ale také žula, kvarcit (křemenec) či břidlice. Zamyslete se také nad povrchovou úpravou kamene. Vyleštěný kámen vypadá skvěle, ovšem při využití ve sprchovém koutu hrozí riziko uklouznutí. Proto není od věci vzít v úvahu také kámen s hrubší strukturou. U něj však platí, že jeho údržba je o něco složitější.
Naopak k dokonalosti vyleštěný kámen je ideální pro použití na koupelnových deskách, kde oceníte nejen krásu dekoru přírodního kamene, ale i snadnou údržbu a také extrémní odolnost vůči nejrůznějším kosmetickým přípravkům, které mohou jiné materiály nenávratně poškodit.
Přírodní kámen má svou váhu
Použití kamene v koupelně má však i své, byť drobné, nevýhody. Oproti klasickým keramickým obkladům se samozřejmě jedná o něco dražší volbu. U kamene navíc musíte počítat s tím, že je studený, a tak delší setrvávání bosýma nohama na jeho povrchu nemusí být pro každého úplně příjemné. Ideálním řešením je proto kombinace přírodního kamene a podlahového vytápění. Přírodní kámen je také o něco těžší než ten umělý, na což je potřeba myslet při manipulaci s tímto materiálem. Důležitým je také aspekt nosnosti, zejména pokud je koupelna ve vyšších patrech domu.
Pokud chcete koupelnu, která se bude zcela vymykat běžným standardům, pak rozhodně zvolte přírodní kámen.
Datum zveřejnění: 06.06.2022