Přírodní kámen je velmi odolný materiál. Nebojí se teplotních výkyvů, mechanických nárazů ani běžných chemických látek. Aby ovšem hornina opravdu odolala zubu času, a přitom neztratila svou původní krásu a kvalitu, je potřeba se o ní čas od času postarat.
Na přírodní kámen působí nejrůznější vlivy. Venkovní kámen je vystaven výkyvům přírody, znečištění či mechanickým zátěžím. Kámen v interiéru se často dostane do kontaktu s nejrůznějšími chemickými látkami, potravinami nebo padajícími předměty.
Při správné a pravidelné údržbě může i starý kámen vypadat jako nový. Možností, jak kamen čistit, opravovat a renovovat, je celá řada. V tomto článku si ukážeme ty nejdůležitější. Přírodní kámen lze čistit, leštit nebo impregnovat. Kámen tak lépe odolá usazování nečistot a dalším nepříznivým vlivům a udrží svůj dokonalý lesk. Renovovat přitom lze prakticky jakýkoliv druh přírodního kamene.
Mechanické čištění
Naprostým základem péče o přírodní kámen je zametání, při kterém se snadno zbavíme prachu a drobných nečistot. Běžné skvrny lze z kamene otřít vlhkou houbičkou nebo vodou se saponátem. Pozor ovšem na prostředky, které se běžně používají k odstraňování vodního kamene. Tyto přípravky obsahující abrazivum mohou přírodní kámen poškodit, proto doporučujeme se jich používání zcela vyvarovat.
Ačkoliv má přírodní kámen mimořádnou odolnost a stálost, i on může časem zestárnout. Vrátit mu jeho původní lesk lze hned několika způsoby. Základem je mechanické čistění, při kterém se odstraňují nánosy nečistot. Kámen můžeme jednoduše vyčistit odolným kartáčem. Pro větší plochy doporučujeme strojové čištění.
Chemické čistění
Kromě mechanického čištění ještě existuje čištění chemické, které je mnohem jednodušší. Stačí na povrch kamene aplikovat speciální prostředek, nechat jej působit a následně jednoduše setřít. Mechanické a chemické čištění lze samozřejmě kombinovat.
Vhodné čistidlo dokáže odstranit odolné nečistoty, biologické stopy nebo kámen odmastit. Odstraňuje také tzv. cementový závoj, zabraňuje tvorbě květů, rozvoji mechů a navrací kameni jeho původní barvu. Většina těchto přípravků se bez problémů poradí i s voskem nebo olejem, aniž bychom se museli bát narušení barvy či struktury kamene.
Leštidla se oproti čistidlům používají primárně pro leštění mramoru a žuly. Lesk dodává těmto přírodním kamenům výjimečný a luxusní vzhled. Tyto prostředky na ošetřeném povrchu vytváří jemný film, který brání opětovnému usazování nečistot.
Pravidelná impregnace
Poté, co je kámen dokonale vyčištěn, přichází fáze ošetření ochrannou impregnací, která zajistí, že si kámen svou přirozenou krásu a strukturu zachová co nejdéle. Velmi důležité je, aby byl povrch kamene před impregnací dokonale čistý a suchý. Impregnovat lze prakticky jakýkoliv přírodní kámen. Kvalitní impregnační prostředek většinou představuje leštěnku a vosk v jednom. Vyleštěný kámen obnoví svou původní barvu a strukturu, pravidelná impregnace navíc zabraňuje blednutí a zvětrávání kamene a značně prodlužuje jeho životnost.
Výběr čistícího prostředku
Stejně jako je spoustu druhů přírodního kamene, existuje celá řada speciálních přípravků. Proto před výběrem vhodného prostředku doporučujeme pečlivě prostudovat etiketu, případně si s jeho výběrem nechat poradit v prodejně.
Velmi kvalitní a spolehlivé jsou přípravky značky BELLINZONI. Pro běžnou denní péči o přírodní kámen se např. osvědčil dvoufázový čistič LAVALUCIDA L&L. Jeho velkou výhodou je univerzálnost – přípravek slouží nejen k čištění, ale i leštění mramoru, žuly a dalších přírodních kamenů. Bez problémů si také poradí s keramikou. Velmi účinný je také čistič mramoru a přírodního kamene bez kyselin Patina-Fala nebo přípravky značky Autosol.
O nejčastějších chybách při čištění a údržbě přírodního kamene jste si mohli přečíst v našem předchozím článku.
Datum zveřejnění: 28.07.2020