Nic nedoplní zeleň a květiny lépe než přírodní kámen. Jeho textura a barvy jsou kontrastní a přesto dokonale zapadá do okolního prostředí.
Možností použití kamene v zahradě je mnoho. My si zde představíme některá nejpopulárnější řešení.
Cestičky a ohraničení
Nášlapné kameny mohou být velmi elegantní cestou k hlavnímu vchodu, nebo mohou tvořit romantickou cestičku zahrádkou. Často se využívá pískovec a křemenec, protože se přirozeně dělí na ploché desky, ze kterých se chodníčky velmi dobře skládají. Dále se pro nášlapné kameny využívá břidlice či andezit.
Kamenné ohraničení záhonků je nejen pěkné na pohled, ale i praktické. Kameny kolem záhonku brání prorůstání trávníku do záhonu a naopak. Jen si dejte pozor na to, aby byly rostliny stále dobře přístupné a údržba tak co nejméně komplikovaná.
Solitérní kameny
Velké kameny tvoří v zahradách krásné majestátné nadčasové monumenty. Jejich tvarem a barvou můžete ovlivnit celkový dojem ze zahrady.
Pokud byste si solitér do zahrady přáli, měli byste s ním počítat již ve fázi projektu. Myslete na to, že je možné tyto monolity instalovat pouze za pomoci těžké techniky (pokud si do zahrady nezvolíte přirozeně lehkou pemzu) a stroje by vám mohli na již vzrostlé zahradě nadělat paseku.
Pokud nemáte jasnou představu, jak je možné solitérní kameny v zahradách využít. Můžete se inspirovat v japonských zahradách, kde jsou kameny všech velikostí využity až mistrovsky.
Fontány, lavičky a sochy
Fontány jsou tradiční a velmi oblíbenou dekorací. Nejlepším kamenem pro výrobu fontány je pro své vlastnosti granit (žula). Granit se hodí do chladnějších i teplejších klimatických podmínek a díky své odolnosti jej můžete čistit i kyselými prostředky například k odstranění vodního kamene.
Kamenné levičky v zahradách jsou dalším velmi oblíbeným funkčním i dekoračním prvkem. Vhodným kamenem je opět granit nebo například čedič.
Sochy přinášejí do zahrad další rozměr a umožňují dotvořit celkový ráz, proto bychom neměli vybírat náhodně. Pokud plánujete použít více dekoračních prvků, měly by být všechny z jednoho nebo dvou vzájemně se doplňujících materiálů s podobnou úpravou. Větší díla bychom měli umisťovat do prostoru jako dominantní prvek. Menší dekorace bychom naopak měli umisťovat k zeleni a různým zákoutím. Také je vhodné se držet vždy konkrétního stylu, například abstraktní díla umisťovat do moderního pojetí zahrady.
Suchá koryta a mosty
Zajímavými prvky jsou i kameny položené tak, aby simulovaly vyschlé koryto, které napodobuje sezónní potůček. Naopak pokud vás na zahradě trápí sezónní mokré místo, můžete přes něj vytvořit malý most. Je to elegantní řešení, které bez problému zapadne do krajiny.
Květináče a ohnivé kameny
Větší kámen může být originálním květináčem na dvůr nebo terasu. Zajímavým prvkem může být i tzv. „fire rock“ – do vyhloubeného otvoru v kameni se zavede plyn, který po zapálení vytvoří zajímavý efekt plamínku vycházejícího přímo z kamene.
Kamenné opěrné zdi
Kamenná zeď je krásným a zároveň velmi efektivním řešením například při zpevňování svahu. Na internetu najdete i spoustu návodů včetně podrobných videí, jak si takovou zídku postavit sami. Pokud plánujete stavět zeď vyšší než cca 1 m, je lepší povolat na stavbu odborníky. (Může kontaktovat například naše kamenictví v Českých Budějovicích).
Výběr kamene
Důležitá je samozřejmě i barva a textura kamene, jež bude s rostlinami a vaším domem harmonizovat nebo příjemně kontrastovat. Červené a hnědé kameny zahradu pocitově oteplují a bílá zesvětlí tmavší zákoutí. Tmavé kameny zase působí silným a lehce tajemným dojmem.
Přírodní kámen disponuje velkou variabilitou. Proto ať už hledáte klasický, či velmi moderní vzhled, vždy budete mít širokou paletu možností, ve které si určitě najdete to své.
Více informací, jak zvolit vodný kámen: Průvodce výběru kamene pro začátečníky
S výběrem kamenů do zahrad vám rádi pomůžeme, nebo se můžete přijít podívat na vzorky okrasných kamenů k nám na prodejnu v Českých Budějovicích.
Inspirace: přírodní kámen v zahradě
Datum zveřejnění: 23.05.2018