Kámen byl ve stavebnictví využíván od dávnověku. Využíval se nejen k výrobě konstrukcí budov, ale také v interiérech, což platí i dnes. Stále je oblíbeným materiálem při výběru dlažeb, obkladů, kuchyňských a koupelnových desek či jednotlivých platforem schodišť. Přesto v průběhu staletích vznikla kolem využití kamene v interiéru řada mýtů a pověr, které mohou potenciální zájemce od volby kamene v interiéru odradit.
Přírodní kámen je drahý
Přírodní kámen v interiéru je věc, kterou si mohou dovolit jen ti nejbohatší, myslí si řada lidí, a proto při výběru tuto alternativu ani nezvažují a nekontrolují ceny. Kdyby tak učinili, zjistili by však, že kámen umí být cenově dostupnou alternativou pro většinu zákazníků. Je totiž zapotřebí hledět nejen na cenovku, ale porovnat kvalitu kamene s kvalitou jiných materiálů. Zatímco klasickou dlažbu je zapotřebí dříve či později vyměnit, kámen je nesmrtelný a vydrží vám věky.
Nejde o rozumnou investici
Právě předchozí řádky tento další mýtus vyvrací. Kámen je skutečně schopen posloužit i více generacím. Jedná se o jeden z nejodolnějších materiálů, a pokud je o něj správně pečováno, je v podstatě nesmrtelný. Nezapomeňte, že většina jiných materiálů má potřebu kámen napodobovat. Navíc kámen nestárne, jeho vzhled je vždy aktuální, což se o jiných materiálech a jejich vzhledu nedá říci. Navíc domy a byty vybavené kamenem získávají na své hodnotě a lze při jejich případném prodeji či pronájmu požadovat vyšší částky.
Kámen se snadno barví
Ani mýtus, který mluví o kameni jako o houbě, jejíž mikropóry absorbují každou tekutinu, která následně kámen obarví, není pravdou. Je pravda, že některé kameny jsou porézní, ovšem většina kamenů se dostává klientům do rukou po procesu povrchového ošetření, díky kterému je kámen připraven čelit jakýmkoliv vnějším vlivům. Toto ošetření je nutné pravidelně jednou ročně opakovat, aby zůstal kámen perfektně ošetřen.
Kámen vyžaduje příliš údržby
Často se vyskytují názory, že přírodní kámen je materiál, o který je nutné neustále pečovat, a proto jej nedoporučují například coby kuchyňskou pracovní desku. Opak je však pravdou a kámen je pro využití v kuchyni naprosto ideálním materiálem. Je ovšem zapotřebí myslet na několik zásad. Neměli bychom potraviny krájet přímo na kameni, a to ne z důvodu poškození desky, ale aby nebyl kámen vystaven působení některých, především kyselých šťáv z citrónů či rajčat. Také bychom měli být opatrní při pokládání horkého nádobí přímo na kámen. K čištění kamene používejte pouze obyčejné čisticí prostředky a vodu.
Přírodní kámen je fádní
Pokud si myslíte, že je přírodní kámen nudný a přináší do interiéru pouze šeď, jste na omylu. Jen samotného typu kamene existuje obrovské množství. Navíc kameny typu mramor, žula, travertin, vápenec, pískovec či křemenec, nabízejí obrovské množství rozmanitých zbarvení a kreseb, díky čemuž můžete mít v interiéru přesně takové zbarvení a takový kámen, který bude ladit i se zbytkem interiéru.
Poškozený kámen nelze opravit
Kámen je extrémně odolný materiál, ale i u něj se může přihodit nehoda, která jej poškodí. Mnoho osob si myslí, že po poškození je celá kamenná deska odsouzena k vyhození. Opět se však jedná jen o mýtus. Rozbít kámen je mimořádně ojedinělou záležitostí, ovšem pokud se tak stane, lze vyhledat profesionální firmy, které dovedou kámen opravit tak, že poškození není téměř patrné.
Kámen v interiéru zkrátka dává smysl a rozhodně byste mu měli dát šanci.
Datum zveřejnění: 17.03.2022