Přírodní kámen je nenahraditelný. Je všude kolem nás. Obklopuje nás v interiérech i exteriérech. Míjíme ho v parcích, lesích i zahradách, kocháme se jeho nádherným vzhledem na vnějších i vnitřních stěnách budov. Slouží nám v našich koupelnách a kuchyních a setkáme se s ním také na místech posledního odpočinku.
Při výběru stavebních materiálů a dekoračních prvků máme dnes řadu možností, pro jaký materiál se rozhodnout. Oblíbenou alternativou přírodního kamene je kámen umělý, o němž se více dozvíte v tomto našem článku. Zcela nahradit přírodní kámen ovšem zatím nedokázala žádná moderní technologie. Proč nás tento stařičký div přírody tak fascinuje?
Přírodní unikát
U přírodního kamene nikdy nenarazíte na jeho kopii. Odlišují se nejen jednotlivé druhy kamene mezi sebou nebo stejné druhy z různých lokalit, ale identické nejsou ani jednotlivé kousky stejného druhu a ze stejné lokality. Bez nadsázky lze říci, že žádný jiný stavební materiál nemá tolik barevných variací a kreseb. Většina druhů přírodního kamene vyniká neskutečně pestrou škálou barev a struktur. A často také svým vysoce luxusním vzhledem. Jako třeba mramor, onyx nebo travertin.
Za tuto výjimečnost přírodní kámen vděčí svému původu – formuje se totiž dlouhá tisíciletí působením vnějších geologických sil. Existují 3 základní skupiny hornin. Magmatické (vyvřelé) vznikají krystalizací magmatu a jejich strukturu ovlivňuje proces krystalizace a postupného chladnutí taveniny. Řadíme sem žulu, trachyt, gabro nebo bazalt (čedič). Sedimentární (usazené) byly stvořeny přemísťováním, usazováním a zpevněním zvětralých úlomků či chemickými a biologickými procesy. Tyto horniny zpravidla vznikají za nízkých teplot na zemském povrchu nebo těsně pod ním. Patří sem třeba vápenec, pískovec nebo travertin. Poslední skupinu představují metamorfované (přeměněné) horniny. Tento typ vzniká přeměnou z různých hornin působením vysokých teplot, tlaku a vystavenému prostředí. Sem spadá mramor, pararula, břidlice, kvarcit nebo porcelanit.
Nezastupitelný univerzál
Velkou výhodou přírodního kamene je i jeho druhová rozmanitost. Jednotlivé horniny se liší barevností, cenou i svými technickými vlastnostmi, jako je tvrdost, poréznost, odolnost vůči mechanickému poškození nebo vysokým teplotám. Přírodní kámen je tedy velmi praktický materiál. Mezi nejoblíbenější druhy patří žula, mramor, břidlice, pískovec nebo travertin. Pečlivost při výběru přírodního kamene je velmi důležitá. Více se o jednotlivých druzích přírodního kamene můžete dozvědět zde.
Využití v interiéru
Přírodní kámen uvnitř budou má velmi široké využití. Poslouží jako obklad, dlažba, kamenné umyvadlo nebo deska do koupelny. Lze z něj postavit nádherný sprchový kout, obložit schodiště nebo vyrobit parapet pod okno. V kuchyni přírodní kámen využíváme jako praktickou pracovní desku a své uplatnění najde i v obýváku či pracovně jako exkluzivní designový prvek v podobě kamenného stolu, stolku nebo stolové desky.
Využití v exteriéru
Neméně široké je využití přírodního kamene v exteriérech. Lze jím obložit fasádu budovy, postavit originální kamenný plot, opěrnou zídku, venkovní schodiště, vydláždit terasu, cestu nebo zbudovat masivní venkovní krb či kamennou udírnu. Kámen se rozhodně neztratí ani v zahradě nebo u bazénu. Nápaditá kombinace květin s přírodním kamenem na skalce či u jezírka dokáže proměnit zahradu v nádherný koutek přírody. Zahradu lze zkrášlit velkými okrasnými valouny a menšími valounky, okrasnými kameny, drtí, kamennými nášlapy či solitérními kameny (tzv. monolity). Taková kamenná kašna uprostřed zahrady se může stát dokonalým architektonickým skvostem.
Datum zveřejnění: 05.11.2020