Travertin je chemická usazená hornina vznikající ve sladkovodním prostředí řek a pramenů. Jeho složení odpovídá vápenci. Jeho strukturu tvoří zrnka kalcitu, který poutá další částečky, a ty vytvářejí travertin. Travertin může obsahovat jíl, křemen a někdy také fosilní zbytky. Má unikátní kresbu a barevné odstíny.
Vlastnosti Travertinu
Travertin má často velice světlou barvu s páskovanou strukturou. Tvrdost travertinu odpovídá tvrdosti vápence a je tedy na stupnici 3 v Mohsově stupnici tvrdosti. Nejčastěji bychom jej nalezli v krasových oblastech tvořených dolomitem či vápencem. Známe několik druhů travertinu dle typu původu, a to travertin jeskynní, potoční a travertin z minerálních pramenů. Díky pórovitosti kamene se někdy ošetřuje kamenickým tmelem a následně se brousí do vysokého lesku.
Barevné varianty
Travertin se může pochlubit unikátní kresbou a celou řadou barevných tónů. Jeho odstíny se pohybují od světlé béžové přes hnědou, červenou až po světle šedou. Barva i kresba jsou ovlivňovány lokalitou těžby travertinu a také klimatickými podmínkami dané lokality.
Využití travertinu
V minulosti byl travertin používán jako stavební kámen. Například známé římské Koloseum je celé vystavěno z tohoto typu kamene. V současné době je využívám především pro obklady interiérů, popřípadě i jako dlažba podlahy. Díky svým příjemným tónům nachází své uplatnění v koupelnách a jako dekorativní obklad či dlažba. Je používán i ve vstupních halách, restauracích či kancelářích, kde hosta vždy uvítá příjemným hřejivým pocitem. Travertin se využívá pro:
- Obklady koupelen
- Pracovní desky
- Podlahová krytina
- Dekorativní materiál