Chystáte se na opravu rodinného domů, nebo dokončujete novostavbu a přemýšlíte, jak vyřešit fasádu? Existuje celá řada řešení, jakým způsobem můžete vzhled svého domu učinit unikátním.
Je libo přírodní kámen? Nebo upřednostňujete kámen umělý či zušlechtěný beton? Nebo raději zůstáváte věrný standardní probarvené omítce? A co obložení domu dřevem? V současnosti si vybere i ten nejnáročnější zákazník. A jak už to bývá, všechny tyto materiály mají svá pro a proti.
Při výběru vhodného obkladu je potřeba myslet nejen na líbivý vzhled, ale také na technické parametry vybraného materiálu. Obzvlášť je to důležité u zateplených fasád. Fasádu můžeme obložit celou, nebo pouze její určitou část, kdy můžeme různě kombinovat klasickou omítku, přírodní kámen, dřevěný obklad a další materiály.
Lehčený beton
V posledních letech se těší značné oblibě obkladový materiál na bázi zušlechtěného betonu. Toto řešení má několik benefitů, jako je neviditelnost spojů, výrazná struktura nebo množství barevných kombinací. A díky svému technickému zpracování jej velmi těžko rozeznáte od pravého přírodního kamene. Často tedy obklad, který vypadá jako žula nebo břidlice, je ve skutečnosti jen více či méně dokonalou imitací kamene. Výhodou lehčeného betonu je také stálost barev a zpravidla bývá také levnější než přírodní kámen.
Umělý kámen
Díky moderním technologiím může umělý kámen představovat téměř dokonalou napodobeninu přírodních materiálů. Může to být umělá břidlice, žula, pískovec, travertin a další imitace přírodního kamene. Umělý kámen je výrazně levnější než kámen přírodní. Více se o vlastnostech umělého kamene a jeho srovnání s přírodním kamenem můžete dočíst v samostatném článku „Umělý, nebo přírodní kámen?“.
Přírodní kámen: premiant mezi obklady
Opracováním přírodního kamene vytěženého z lomu vzniká pravý kamenný obklad, který patří mezi nejžádanější obklady exteriérů. Oproti svému umělému jmenovci či zušlechtěnému betonu má sice omezenější škálu barev, zato špičkové technické parametry a vlastnosti. Každý kus horniny představuje přírodní unikát. Mramor vyniká svým působivým vzhledem a vznešenou strukturou, žula se pyšní svou mimořádnou tvrdostí, variabilitou barev a kreseb a kvarcit zase upoutá třpytící se slídou. Přírodní kámen se může pochlubit nízkou nasákavostí i výbornou mrazuvzdorností.
Aplikace na zeď je velmi jednoduchá
Kamenný obklad se na fasádu aplikuje velmi jednoduše. Stačí připravit a zpenetrovat podklad a přilepit obklad ke zdi mrazuvzdorným flexibilním lepidlem. Existují bezespárové kamenné obklady a obklady se spárou. V tomto případě jde o kámen nepravidelných tvarů, které se skládají k sobě jako stavebnice lego.
Při aplikaci kamene na fasádu je potřeba řádek po řádku průběžné kontrolovat rovinu. K tomu postačí i obyčejná vodováha. Řezání a úprava velikosti jednotlivých dlaždic se provádí stolovou pilou s diamantovým kotoučem nebo uhlovou bruskou (flexou). Po dokončení prací doporučujeme ošetřit obklad hydrofobní impregnací, což dodá kameni lesk i ochrání jej před přírodními vlivy. Přírodní kámen si svůj vzhled i vlastnosti udrží desítky až stovky let.
Datum zveřejnění: 23.10.2020