Obklady ze skládaného kamene se v poslední době stávají velkým trendem, který se objevuje v interiérech i na fasádách domů a ostatní zahradní architektuře. Pojďme si říci, kdy je vhodné skládaný kamenný obklad vybrat, pro jaký druh kamene se rozhodnout a jak náročný je na údržbu.
Kámen jako součást domácnosti
Současné trendy domácího designu pracují s výrazným strukturováním. Není proto divu, že se do hledáčku zájmu dostává i obklad ze skládaného kamene. Ten je tvořen z jednotlivých řezaných kusů přírodního kamene, které jsou instalovány na stěnu podobně, jako je tomu u dlaždicových obkladů. Spáry zde však nejsou ničím vyplněné a výsledek tak připomíná kámen, který byl naskládán bez použití pojiva.
Kde využít skládaný kámen?
Tento druh kamenného obkladu se hodí do moderně laděných, ale i tradičně pojatých interiérů. Nejčastěji se využívá coby obklad stěn, ve kterých jsou umístěny krbové vložky, v kuchyních, koupelnách a také ve vchodových síních.
Své uplatnění však nachází i v exteriéru, kde je využíván pro ozvláštnění vzhledu budov, jejich lepšímu splynutí s okolní přírodou a také k ochraně zdiva. Obkládají se jím vchodové dveře, komíny, garáže či sloupoví u domů. Nejčastěji jej však uvidíte jako obklad zdiva spodní poloviny domu, což má nejen estetický, ale i praktický účel.
Výběr správného druhu kamene
Díky tomu, že je tento druh obložení možné tvořit z přírodního kamene, můžete si vybírat z celé řady struktur, velikostí i barev obkladu. Právě barva a druh kamene by měly být vůbec první, co budete vybírat. Důvodem je, že na sebe kámen strhne nejvíce pozornosti, a proto by se ostatní barvy a druhy materiálů měly sladit právě s kamenným obkladem. Nejdříve vyberete druh kamene, jeho barvu a až poté zvolíte barvu okolní výmalby, druh dřevěného obkladu, podlah atd.
Při výběru kamene můžete volit mezi leštěnou či přírodní strukturou. Pokud chcete mít leštěný kámen, volte raději tvrdší materiály, jako je křemenec či žula. Měkké kameny se hodí především pro obklady, které mají ve výsledku vypadat co nejvíce přírodně. S úpravou souvisí také cena, kdy leštěný kámen bude samozřejmě dražší než kámen neupravovaný, který má na stěně vypadat stejně jako v momentě, kdy byl vytěžen.
Péče o obklad ze skládaného kamene
Péče o skládaný kámen není nikterak náročná, což je dáno jeho vertikálním umístěním na stěně, kde není kámen opotřebováván a jediné, co s ním přijde do kontaktu nejčastěji, je prach. Ten však stačí jednoduše vysát vysavačem se smetákovým nástavcem a je po problému.
V interiéru, ale i exteriéru však může dojít k náhodnému znečištění kamene. V takovém případě povětšinou stačí vlažná voda a saponát s neutrálním pH. Roztok stačí nastříkat na povrch kamene a setřít. Náročnost údržby bude záviset také na umístnění kamene, kdy obklad v předsíni bude potřebovat přeci jen méně častou péči než obklad kolem krbové vložky.
Právě skládaný kamenný obklad umístěný kolem krbů, v kuchyni či koupelně, je vždy lepší jednou ročně ošetřit penetračním nátěrem s impregnujícími vlastnostmi, který nikterak nezmění vzhled kamene, ale účinně jej ochrání před mastnotou a dalšími nečistotami.
Přírodní kámen je zkrátka skvělou volbou pro každého, kdo miluje přírodní materiály, chce se obklopovat něčím výjimečným, bydlení je pro něj vášní a mít u sebe vždy kus přírody je naprostou nezbytností.
Nabídku kamenných obkladů naleznete v našem online katalogu.
Datum zveřejnění: 22.08.2018