Žula neboli granit je přírodní kámen, konkrétně hlubinná vyvřelá hornina. Jejím základem je křemen a živec, jež dohromady tvoří přibližně 75 % žuly. Také může obsahovat další horniny, které ji mohou dále zbarvovat: turmalín, granát, biotit (tmavá slída), muskovit (světlá slída), titanit, magnetit či apatit. Základní charakteristikou žuly je její zrnitost. Velikost těchto zrn je variabilní od hrubozrnné až po zrno jemné.
Vlastnosti žul
Odolnost a snadná údržba
Dle Mohsovy stupnice se tvrdost žuly pohybuje mezi 6. a 7. příčkou (tvrdá až velmi tvrdá). Pro srovnání například mramor je mezi 3. a 4. příčkou (měkký až polotvrdý). Není porézní, a proto se velmi snadno udržuje. Také stojí za zmínku vysoká rezistence vůči teplotám. Je tedy odolná jak vůči mechanickým, tak běžným chemickým látkám.
Široká škála barevností a kreseb
Kromě vysoce funkčního využití žula rozhodně splňuje i estetické požadavky. Disponuje totiž velkou variabilitou barev a kreseb. České žuly se u nás vyskytují většinou v odstínech šedé, případně s odstínem žlutohnědé s celistvě zrnitou kresbou. U žul z dovozu se můžeme setkat téměř se všemi ostatními barvami včetně zelené, modré nebo černé a v kresbě s jemným zrnem se může vyskytovat i výrazné mramorování.
U žuly se často přistupuje k povrchové úpravě leštěním, protože teprve tehdy se barvy a kresba krásně vykreslí.
Využití žul
Díky svým vlastnostem je kameníky velmi často doporučována a využívána. Uplatňuje se ve stavebnictví (jako stavební kámen či drcené kamenivo), i jako materiál pro zakázkovou i sériovou kamenickou výrobu širokého spektra produktů do interiérů a exteriérů. Takovými produkty jsou například:
- hroby a pomníky
- kuchyňské a pracovní desky, stoly
- dlažby, obklady
- schody, parapety
- dekorace