Sen o moderní a nadčasové kuchyni začíná u pracovní desky. Kuchyňská deska musí být nejen krásná, ale i funkční. Bezesporu jde o jedno z nejzatěžovanějších míst v našich domácnostech.
Kuchyňská deska neslouží jen k přípravě jídel, ale často ji využíváme k odkládání nejrůznějších předmětů. Každý den toto místo čelí různému druhu nebezpečí. Proto jsou na kuchyňskou desku kladené mimořádné nároky. Deska musí být odolná před případným mechanickým poškozením, musí odolat vysoké teplotě nebo kontaktu s chemikáliemi, ať už z potravin nebo nejrůznějších čisticích prostředků.
Klíčovou roli při výběru vhodné kuchyňské desky hraje materiál, ze kterého je vyrobena. Mezi nejoblíbenější materiály na trhu patří přírodní kámen. Desky se také často vyrábějí z přírodních minerálů, jako je mastek nebo křemen, z porcelánu, z masivního dřeva (např. dřevěné desky Butcher Block), dřevotřísky, ze skla, nerezu či z umělého kamene (Solid surface). Kuchyňská deska může být i laminátová. Každý z těchto materiálů má své přednosti i nedostatky.
Přírodní kámen hraje prim
Pracovní deska z přírodního kamene působí luxusním dojmem. Velmi žádané jsou mramor, žula nebo kvarcit. Přírodní kámen nabízí obrovské množství barevných variant a kreseb. Díky tomu každá deska z přírodního kamene představuje unikátní umělecké dílo. Velkou výhodou je také vysoká tepelná i mechanická odolnost. Přírodní kámen se také velmi snadno udržuje a má mimořádnou životnost. Jistou nevýhodou může být větší hmotnost kamene a také vyšší pořizovací cena.
Umělé alternativy
Velmi praktický a pevný je i tzv. technický (tvrzený) kámen. Ten je většinou vyroben z přírodních materiálů, skleněných frakcí a barevných pigmentů. Jednotlivé materiály tvořící technický kámen jsou spojeny polyesterovou pryskyřicí. Technický kámen se jednoduše udržuje a je poměrně odolný proti poškrábání. I u technického kamene je nutné počítat s o něco vyšší cenou. U nás patrně nejznámějším tvrzeným materiálem je TechniStone.
Podobné vlastnosti má umělý kámen neboli polymer, který dokáže věrně napodobit ten přírodní. Vyrábí se z kombinace přírodních materiálů a akrylového polymeru. Umělý kámen nemusí mít žádné spáry. Oproti technickému kameni je měkčí a může se snadněji poškrábat.
Dřevotříska
Existují i pracovní desky z dřevotřísky, která je potažena dekoračním vysokotlakým laminátem. Tyto tzv. postforming desky nabízejí nejrůznější dekory – od dekoru dřeva až po imitaci kamene. Jsou také poměrně levné i odolné. Jejich nevýhodou je ale velká náchylnost k mechanickému poškození. Poškozenou desku je přitom nutné vyměnit celou.
Strukturální laminát
Někteří dodavatelé nabízejí vysokotlaké strukturální lamináty, které jsou složené z několika vrstev jádrového papíru. Povrch těchto kompaktních desek je tvořen dekoračním papírem impregnovaným pryskyřicí. Jde o poměrně levný výrobek s dobrou odolností vůči mechanickému poškození. Nevýhodou je, že tento materiál pracuje a může se snadno rozpínat a také nevydrží nápor vysokých teplot a neměl by přicházet do kontaktu s vlhkostí a vodou.
Nanolaminát Softixx
Novinka na trhu. Vylepšená laminátová deska, jejíž povrch je ošetřen nanočásticemi. Díky tomu má tento materiál lepší technické parametry než strukturální laminát. Konkrétně jde o zlepšenou odolnost vůči vodě a teplotním výkyvům nebo mechanickému poškození. Plocha z nanopovrchu má antibakteriální vlastnost a je nezávadná při kontaktu s potravinami. Oproti obyčejným kompaktním deskám je nanolaminát výrazně dražší.
Keramika
Keramické desky nabízejí velké množství barev a dezénů. Největší nevýhodou keramiky je její značná křehkost, zejména u hran. V případě poškození je nutné keramickou desku vyměnit celou. Proto je při výběru této varianty nezbytné vyžadovat špičkovou kvalitu zpracování.
Masivní dřevo
Poslední oblíbenou kategorií jsou desky z masivu. Dřevěné prvky v kuchyni jsou velmi žádané a tvrdé dřevo, jako je dub či buk, se často používají k výrobě pracovních desek. U masivu je nutné myslet na to, že jde o materiál, který je velmi náročný na údržbu a také se může snadno poškodit. Dřevo je nezbytné pravidelně ošetřovat, např. olejem proti nasákavosti.
Porovnat technické vlastnosti jednotlivých materiálů pro kuchyňské desky, včetně nejžádanějších přírodních kamenů, můžete v tomto samostatném článku, kde také najdete přehlednou tabulku.
Datum zveřejnění: 16.10.2020