Podlaha z přírodního kamene dokáže dodat interiéru nevšední vzhled a výjimečnost. Pokud kamenné podlaze budete věnovat potřebnou péči, odmění se vám za to nestárnoucím atraktivním vzhledem a extrémní výdrží, díky které se stane součástí domu či bytu na mnoho generací. Ona péče přitom není nikterak náročná. Stačí se držet dvou základních pravidel a vaše podlaha bude vypadat vždy jako nová.
Skvrny na kameni
Pro interiérovou podlahu lze vybírat z rozmanitého množství druhů kamene, které ovšem mají vždy jedno společné. V neošetřeném stavu v podstatě všechen kamenný materiál může absorbovat vodu, a tedy i nečistoty v ní obsažené. Ovšem zatímco samotná voda nezanechá na kameni žádné stopy, tyto nečistoty ano.
Pokud se vám tedy dostane na kámen jakákoliv tekutina, je dobré ji okamžitě vysušit, aby nedošlo k absorpci. Samozřejmě, že kámen má trochu rozdílné vlastnosti než houba, což znamená, že tekutinu do sebe nenatáhne okamžitě, stačí ovšem několikahodinové působení a nevzhledná skvrna se na kameni skutečně může vytvořit.
Zvláště pokud máte doma malé děti či chlupaté mazlíčky, je dobré být velmi ostražitý a mít vždy připravený savý materiál po ruce. Vždy záleží i na tom, jak frekventované, a tedy často znečištěné, dané místo je. Pokud se jedná například o chodbu, je dobré vždy jednou za čas dané místo hloubkově vyčistit speciálními čistícími přípravky určenými právě na kamenný povrch. Nezapomeňte následně daný povrch důkladně omýt čistou vodou, aby se na něm netvořily skvrny právě od těchto čistících prostředků.
Zapečetění kamene
Pokud vás otravuje již jen samotná představa o neustálém vysušování kamene, nemusíte zoufat. Existují totiž způsoby, jak kámen zapečetit a uzavřít jeho póry, aby přišel o své absorpční schopnosti. Speciálně určené tmelící prostředky na kámen jsou dnes relativně dostupnou možností, jak ošetřit kamenný povrch tak, aby nebyl náchylný ke znečištění, a aby jej šlo velice snadno udržovat.
Vybírat můžete z několika různých druhů tmelů, které zanechávají na povrchu vrstvu vyvolávající mokrý efekt. Existují ale i různé impregnace a penetrační nátěry, které kámen zapečetí, ovšem po jejich zaschnutí vypadá jako ve svém přirozením stavu. Kámen ošetřený takovým nátěrem nepustí žádnou tekutinu dovnitř kamene, zároveň jej však nechává natolik prodyšným, aby mohla vlhkost v něm obsažená pronikat ven z kamene.
Mezi další vlastnosti těchto nátěrů patří schopnost ochránit povrch takovým způsobem, že je kamenná podlaha odolnější vůči oděru, což se výrazně hodí především na místech, které jsou vysoce frekventované.
Není nátěr jako nátěr
Před samotným nanesením takového přípravku je zapotřebí kámen co nejlépe očistit a vysušit. Přípravek se na kámen nanáší štětcem či mopem, přičemž ideální jsou ve většině případů dvě vrstvy nátěru. Následně by měl ošetřený povrch alespoň 24 hodin odpočívat a tvrdnout, aniž by byl jakkoliv zatěžován.
Kdy přesně je zapotřebí nátěr opakovat, záleží na samotném přípravku a jeho kvalitě. Je jasné, že čím levnější přípravek je, tím je horší nejen jeho schopnost ochrany podlahy, ale také doba, po kterou je povrch chráněn.
Nejlepším způsobem, jak zjistit, zda kámen vyžaduje opětovné ošetření, je udělat malý srovnávací test. Na místo, které bylo málo opotřebovávané, například do rohu místnosti či pod koberec nebo rohožku, naneste trochu vody, a to samé udělejte i na vysoce zatěžovaném místě. Pokud na zatěžovaném místě začne kámen absorbovat vodu rychleji než na části málo opotřebované, je vhodné podlahu opět stejným typem nátěru ošetřit. Pokud však rozdíl nevidíte, je vše v pořádku.
A víte, jaké jsou nečastější chyby při čištění a údržbě přírodního kemene a jak se jich vyvarovat? Více se dozvíte v tomto našem článku.
Datum zveřejnění: 28.06.2021